Jedwabna nić rozwija się dalej…Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Wspomnienia pisane jedwabiem” było spotkanie w Ogrodzie Jedwabnym w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. Pomimo deszczowej pogody nasz ogród odwiedziło sporo osób. Program tego spotkania był już mniej oficjalny i różnorodny. Można było zobaczyć część ekspozycji pokazywanej podczas wystawy z 31 maja w Gimnazjum Społecznym MTE. Nowością, która budziła ogromne zainteresowanie,  była makata namalowana przez Jadwigę Witaczek, matkę rodzeństwa Stanisławy i Henryka Witaczków. Pokazywałyśmy również piękne szale z podobnego okresu, których kolorystyka budziła zachwyt. Podczas spotkania odbywały się warsztaty malowania na jedwabiu. Szczególnie dzieci z naturalną artystyczną odwagą tworzyły barwne obrazki. W sąsiednim namiocie można było podziwiać grupę profesjonalnych malarek i jednego malarza, którzy wspólnie stworzyli trzy barwne obrazy na jedwabiu.

W kolejnym namiocie, przy gorącej herbacie Pani Małgorzata Dygas opowiadała o rodzeństwie Witaczków, czytała pamiętniki Beaty Nering, córki Henryka, analizowałyśmy wielkość postaci Witaczków, ich przedsiębiorczość a zarazem niezwykłe wręcz społecznikostwo.  Zastanawiałyśmy się, dlaczego w mieszkańcy Milanówka tak mało o nich wiedzą, dlaczego nie są uhonorowani pomnikiem czy nazwą którejś z ulic.  Wspólnie uznałyśmy, że jest to sprawa wymagająca naszej uwagi i udziału.

Wszystkim, którzy odwiedzili nasz ogród serdecznie dziękujemy, zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń związanych z historią jedwabnictwa w Milanówku i oraz  innych działań naszego Stowarzyszenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej dokumentacji z naszego ogrodu - kliknij tutaj.