Święty, który namiętnie kochał świat – pod takim tytułem odbył się już piąty wykład organizowany przez Stowarzyszenie Kuźnia Milanowska z okazji dziesięciolecia istnienia. Tym razem licznie przybyli słuchacze mogli zapoznać się z postacią św. Josemaríi Escrivá de Balaguer, założyciela Opus Dei – organizacji zrzeszającej obecnie ponad 80 tysięcy osób na całym świecie.

Wykład poprowadził ks. Michał Kwitliński, jeden z dziecięciu polskich księży należących do Opus Dei. Rozpoczął przedstawiając krótko postać Josemaríi, przy czym zwrócił szczególną uwagę na pozornie sprzeczne dwa aspekty życia świętego: radość i cierpienie. Postać ks. Escrivá biła bowiem niespotykaną pogodą ducha i zdawała się uzewnętrzniać wielkie wewnętrzne szczęście. Zdziwiłby się pewnie ten, kto po osobistym kontakcie ze świętym dowiedziałby się o jego trudnym życiu: o trzech zmarłych w dzieciństwie siostrach, o bankructwie ojca, o prześladowaniach, które dotknęły go w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Ksiądz Michał zauważył, że tylko wiara i tylko Bóg, mogą pogodzić takie doświadczenia z miłością, namiętną miłością do świata.

Hasło „namiętnie kochać świat” zostało zaczerpnięte z jednej z homilii wygłoszonych przez św. Josemaríe, w której pokazuje on na czym ma polegać miłość chrześcijanina do świata stworzonego przez Boga: „[...] musicie teraz zrozumieć — w nowym świetle — że Bóg wzywa was, abyście mu służyli w miejscu pracy i podczas spełniania obowiązków cywilnych, materialnych, świeckich, życia ludzkiego: w laboratorium, na sali operacyjnej w szpitalu, w koszarach, w auli uniwersyteckiej, w fabryce, w warsztacie, na polu, w domu i w całej ogromnej różnorodności miejsc pracy. Bóg codziennie czeka na nas. Zapamiętajcie: istnieje coś świętego, Bożego, ukrytego w sytuacjach najbardziej prozaicznych i każdy z was ma to odkryć.”

Wykład został uświetniony obecnością ks. Piotra Prieto, który osobiście poznał świętego i podzielił się swoimi wspomnieniami. Przez jego opowieści przebijały poczucie humoru i miłość do innych św. Josemaríi.

Agnieszka Piliszek

x_josemaria